Spacer po najciekawszych miejscach Ciechanowa polecamy rozpocząć od naszego Grodu nad Łydynią, gdzie znajdują się ruiny Zamku Książąt Mazowieckich. Obiekt ten położony jest w centrum Miasta, zaraz za Ratuszem. Zamek zbudowany został w XIV wieku przez księcia mazowieckiego Siemowita III na bagnistym i podmokłym terenie. Po przyłączeniu Mazowsza do Korony w 1526 roku twierdza została odbudowana. W zamku przez 10 lat zamieszkiwała znana królowa Bona. Za jej czasów zamek przeżywał czasy swojej największej świetności.
fot. Zamek Książąt Mazowieckich
Latem zamek staje się miejscem corocznych treningów oraz turniejów bractw rycerskich, które zjeżdżają się z całej Polski by przybliżyć i pokazać nam świetność ówczesnego życia i tradycji rycerskich. Pod osłoną nocy, przy świetle księżyca, można czasem usłyszeć rozchodzącą się z zamkowego dziedzińca muzykę. Niestety to nie dowód na zamieszkujące zjawy, lecz odbywające się tam często koncerty i wystawiane spektakle teatralne. Obecnie planowana jest kontrowersyjna przebudowa zamku.
fot. Spotkanie ze średniowieczem pod Zamkiem Książąt Mazowieckich
Kolejnym ciekawym miejscem, które naszym zdaniem warto odwiedzić jest położony nieopodal Zamku Browar Ciechan. Browar został założony w 1864 roku przez warszawskiego piwowara Karola Machlejda. Pochodził on z rodziny szkockich emigrantów. W latach 30-stych XX wieku Browar był jednym z największych spośród istniejących na terenie działania Warszawskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W latach 2007-2008 browar zaczął dynamicznie rozwijać sieć dystrybucji w Polsce i wprowadzać na rynek nowe marki piwa (Pszeniczne, Miodowe). W 2008 roku wyroby Browaru Ciechan zostały wpisane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na polską Listę Produktów Tradycyjnych. W piwnicach Browaru znajduje się stylowy, oddający klimat tego miejsca, Pub Ciechan. Można w nim degustować wszystkich gatunków piwa produkowanego przez Browar, jak również zjeść smaczny posiłek przy świetle iskrzącego kominka.
fot. Ciechanowski Browar od strony rzeki Łydynia (zdjęcie: www.wikipedia.pl)
Blisko ciechanowskiego Browaru na Placu Jana Pawła II znajduje się neogotycki Ratuszu Miejski w którym mieści się siedziba władz miasta Ciechanów. Ratusz został wzniesiony w 1844 roku wg projektu znakomitego architekta włoskiego Henryka Marconiego. W panoramie miasta stanowi piękny architektoniczny akcent, wyróżniający się swoją lekkością i swoistym urokiem. Na przełomie roku 2010/2011 ciechanowski ratusz oraz przynależący do niego plac zostały odremontowane i obecnie stanowią reprezentacyjną część miasta. Uwagę w tym miejscu zwraca przepiękna fontanna z kolorowymi strumieniami wody.
fot. Ratusz Miejski - siedziba Urzędu Miasta
fot. Nowoczesna fontanna przy Ratuszu na Placu Jana Pawła II
Od Placu Jana Pawła II proponujemy spacer stylowym deptakiem z zabytkowymi kamienicami, sukcesywnie odnawianymi i malowanymi na miłe dla oka kolory. Idąc deptakiem możemy coś przekąsić w pobliskiej kawiarence lub cukierni. Deptak powstał w 2010r. Przedtem biegła tędy główna ulica handlowa centrum Ciechanowa. Już na samym początku deptaka od strony Ratusza możemy podziwiać ławeczkę z wyrzeźbioną postacią Roberta Bartołda. Robert Bartołd był działaczem społecznym, miłośnikiem historii Ciechanowa, oraz przewodnikiem turystycznym. Napisał m.in. przewodnik po Ziemi Ciechanowskiej. Jego imię nosi jedna z ciechanowskich ulic. Na deptaku znajduje się również skwerek z pomnikiem Św. Piotra - patronat Ciechanowa, który w ręku trzyma symboliczny klucz do naszego miasta. Na końcu deptaka znajduje się plac z ławeczkami w którego centrum umieszczono zegar słoneczny.
fot. Ławeczka z rzeźbą Roberta Bartołda
fot. Fragment deptaka w centrum Ciechanowa
fot. Pomnik św. Piotra - patronat miasta Ciechanów
Następnym miejscem gdzie warto się udać będąc przy zegarze słonecznym, jest Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Coś dla artystycznej duszy i ludzkich uniesień. Prezentowane są tam m.in.: wystawy lokalnych artystów, odbywają się spotkania z twórcami, odczyty dzieł literackich.
fot. Muzeum Szlachty Mazowieckiej (zdjęcie: www.muzeumciechanow.pl)
Idąc Placem Kościuszki przy którym mieści się Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz wzdłuż ulicy 3 Maja dojdziemy do Kościoła Św. Tekli zwanym potocznie Klasztorkiem. Kościół wybudował zakon augustianów sprowadzonych do Ciechanowa przez syna księcia Siemowita III. Budowę rozpoczęto w połowie XV w.
fot. Kościół Św. Tekli pot. Klasztorek (zdjęcie wkrótce)
Po zwiedzeniu Kościoła Św. Tekli proponujemy spacer w pobliskim parku im. Marii Konopnickiej gdzie można odpocząć wśród zieleni i kwiatów. W parku koniecznie należy zobaczyć pomnik Marii Konopnickiej z dziećmi. Wzdłuż parku płynie nasza ciechanowska rzeka Łydynia, która swą nazwę wzięła od pewnej legendy o królowej Bonie i jej pięknych, kobiecych łydkach.
fot. Pomnik Marii Konpnickiej
fot. Rzeka Łydynia zimą
Obok parku Marii Konopnickiej znajduje się Farska Góra - znajdowało się tam pierwsze grodzisko z XI (VII) w. Na Farskiej Górze stoi Kościół późnogotycki Narodzenia Najświętszej Marii Panny zwany potocznie Farą. Kościół wybudowano w pierwszym ćwierćwieczu XVI w. Obok kościoła wznosi się neogotycka dzwonnica wystawiona po 1889 w miejscu wcześniejszej drewnianej z w. XVII w.
fot. Kościół Najświętszej Marii Panny zwany potocznie Farą(zdjęcie: www.wikipedia.pl)
fot. Neogotycka dzwonnica na Farskiej Górze (zdjęcie: www.wikipedia.pl)
U podnóża Farskiej Góry rozciąga się kolejny park. W nim znajduje się rzeźba Ciechana.
fot. Rzeźba Ciechana
Idąc parkiem dojdziemy do Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki. W obiekcie tym mieści się kino, Kawiarnia Artystyczna oraz Galeria C. W Galerii prezentowane są wystawy obrazów, rzeźb i innych dzieł sztuki. Kawiarnia jest natomiast miejscem szalonych imprez i dodających skrzydeł koncertów.
fot. Centrum Kultury i Sztuki
Życzymy miłego spaceru!
Warto również zobaczyć
1. Wieża ciśnień w Ciechanowie
Jest to zbiornik wyrównawczy zaprojektowany przez warszawskiego architekta Jerzego Michała Bogusławskiego w 1972 r. przy współudziale konstruktora dr. Jerzego Wiblika oraz inżyniera sanitarnego Ryszarda Czugajewskiego. Budynek zwraca uwagę ze względu na kształt torusa osadzonego na hiperboloidzie dwupowłokowej. Od lat osiemdziesiątych wieża stoi opuszczona. Plany urządzenia tu tarasu widokowego (wieża stoi na jednym z najwyżej położonych miejsc w mieście, 143 m n.p.m.) i restauracji wysokościowej nie powiodły się. Na chwilę obecną obiekt nie jest użytkowany. Wieża otrzymała w roku 1977 nagrodę Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych a także gratulacje wojewody ciechanowskiego za wybitne osiągniecie twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa (źródło: www.wikipedia.pl)
fot. Wieża ciśnień w Ciechanowie
2. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – muzeum otwarte w 1961 roku w odbudowanym neogotyckim pałacu. Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego.
Obecnie Muzeum Romantyzmu to kompleks pałacowo-parkowy, w skład którego wchodzą:
-neogotycki pałac
-dwór wybudowany wg projektu z początku XX wieku, znajduje się na miejscu dawnego dworu
-dawna oficyna dworska
-dom z podcieniami
-park Krasińskich typu angielskiego o powierzchni 21 ha
fot. Park Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze (zdjęcie: www.wikipedia.pl)