Portal miasta Ciechanów - eciechanow.pl

Reklama

Taxi Ciechanów - 797 797 673

  • Kino Ciechanów
  • Kino Ciechanów
  • Kino Ciechanów

Kalendarz imprez

Listopad 2022 Grudzień 2022 Styczeń 2023
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Wycieczki po Ciechanowie i okolicach

Klub Biegacza Promyk Ciechanów

Niezbędnik Turysty

Ciekawostki historyczne

Najstarsza pieczęć Ciechanowa pochodzi z roku 1482. Pierwszy wyraźny herb znajduje się na pieczęci z 1533 roku, w polu pieczęci widnieje postać św. Piotra trzymającego klucz w lewej ręce.

Szukasz elektronarzędzi lub narzędzi ręcznych dla siebie lub swojej Firmy? Odwiedź sklep VISNAR Centrala Narzędziowa znajdujący się przy ul. Płońskiej 26 w Ciechanowie. Sprawdź ich ceny i rabaty.

Historia miasta

Ciechanów to miasto leżące nad rzeką Łydynią w odległości 100 km od Warszawy, stolica północnego Mazowsza i jedno z najstarszych miast w kraju. Obecnie liczy około 50 tys. mieszkańców. Jego historia sięga początków polskiej państwowości. Pierwsza wzmianka o Ciechanowie znajduje się w dokumencie wystawionym przez Bolesława Śmiałego w 1065 r., ale pierwsze ślady pobytu człowieka na tym terenie znalezione w pobliżu grodziska ,,Farska Góra” pochodzą z około 3000 r. p. n. e. Od początku swojego istnienia Ciechanów miał duże znaczenie gospodarcze i strategiczne, gdyż leżał na przecięciu ważnych międzynarodowych szlaków handlowych. Położenie Ciechanowa było przyczyną częstych najazdów Prusów, Litwinów, Jaćwingów i Krzyżaków, co nie zahamowało jednak dynamicznego rozwoju grodu. Prawa miejskie otrzymał Ciechanów w 1266 r. a w połowie XIV w. pojawił się w tytulaturze książąt mazowieckich Kazimierza I i Siemowita III, który rozpoczął budowę murowanego zamku obronnego w zakolu rzeki Łydyni istniejącego zresztą do dzisiaj.

Po wygaśnięciu dynastii Piastów Mazowieckich w 1526 r. Ciechanów zostaje włączony do Korony jako stolica jednej z dziesięciu ziem Księstwa Mazowieckiego. Po śmierci Zygmunta Starego miasto stało się własnością Królowej Bony. Za jej panowania miasto przeżywało okres wzmożonego rozwoju i świetności, o czym może świadczyć liczba ponad 5 tys. mieszkańców. Niestety, pod koniec XVI w. Ciechanów zaczęły nawiedzać fale pożarów i zarazy. W wieku XVII było ich kilkanaście w kilkuletnich odstępach czasu. Przyczyniło się to do powolnego upadku miasta. Jednak do ostatecznego upadku Ciechanowa przyczynili się Szwedzi, najpierw podczas „potopu” w 1655 r. a następnie w 1708 r., gdy na ziemiach polskich trwała Wielka Wojna Północna. Po III rozbiorze Polski Ciechanów znalazł się pod panowaniem pruskim, później należał do Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

Wiek XIX przyniósł ożywienie gospodarcze. Oddano do użytku takie zakłady jak browar (1864) i cukrownię (1883); wybudowano również tzw. Kolej Nadwiślańską łączącą Warszawę z Gdańskiem i przechodzącą przez Ciechanów (1877), dzięki której wzrosło znaczenie gospodarcze miasta m. in. powiększyła się jego zabudowa a przy stacji zaczęto budować spichlerze. Wraz z działalnością gospodarczą zaczęła rozwijać się działalność kulturowo – oświatowa. W owym okresie z Ciechanowem związane były tak wybitne osobistości jak Zygmunt Krasiński, Aleksander Świętochowski, Maria Konopnicka, Stefan Żeromski, Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz, który część akcji „Krzyżaków” umieścił na zamku ciechanowskim.

W 1920 r. pod Ciechanowem toczyły się zaciekłe walki z oddziałami Armii Czerwonej, które zdołały na krótki okres czasu zająć miasto; powszechne stały się wtedy grabieże, morderstwa i gwałty. W 1921r. Ciechanów liczył 11977 mieszkańców a jego powierzchnia wynosiła 11,5 km2. Należy pamiętać, że znaczą część ludności miasta stanowili Żydzi,(około 1/3) których tragiczny los spotkał podczas II wojny światowej. W okresie międzywojennym w mieście dokonano modernizacji szpitala i powstały nowe ośrodki zdrowia, założono kanalizację i sieć wodociągową, dzięki czemu poprawiła się higiena. W 1923 r. wybudowano kolej wąskotorową do niedalekiego Gruduska natomiast w 1925 r. powstała nowa elektrownia przy ul. Nadrzecznej.

Podczas II wojny światowej Północne Mazowsze zostało wcielone do III Rzeszy (dokładnie 12 powiatów w całości lub częściowo przedwojennego woj. warszawskiego, w tym powiat ciechanowski). Z terenów tych utworzono tzw. rejencję ciechanowską (Regierungsbezirk Zichenau) a jej stolicą został Ciechanów (wtedy niemiecki Zichenau). Pomimo nasilonego terroru ze strony okupanta w mieście nie ustawała działalność patriotyczna i ruch oporu. Ciechanów został oswobodzony z rąk niemieckich 17 stycznia 1945 r. przez oddziały Armii Czerwonej.

W 1975 r. na mocy reformy administracyjnej Ciechanów został stolicą województwa, od roku 1999 jest siedzibą powiatu. Do najciekawszych zabytków miasta należą Zamek Książąt Mazowieckich (przełom XIV/XV) będący siedzibą muzeum oraz miejscem licznych imprez kulturalnych i artystycznych, kościół Farny z 1353 r., kościół poaugustiański z XVI w oraz ratusz z 1844 r. Miasto utrzymuje kontakty partnerskie z miastami z zagranicy m. in.: Meudon we Francji, Haldensleben w Niemczech, Chmielnickim na Ukrainie i Breznem w Słowacji. Ciechanów jest miastem o czystym środowisku, posiada rozwiniętą bazę sportowo – rekreacyjną i bogatą ofertę kulturalną.

Zobacz też legendy Ciechanowa tutaj

 

Kultura i Rozrywka

Trzeci koncert sylwe…

Trzeci koncert sylwestrowy w PCKiSz

Trzeci już koncert sylwestrowy z muzyką klasyczną,...

Koncert Noworoczny: …

Koncert Noworoczny: „Najpiękniejsze melodie świata”

Koncert Noworoczny odbędzie się w niedzielę 8 styc...

25 Finał Wielkiej Or…

25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

15 stycznia 2017 roku po raz kolejny zagra Wielka ...

Jesień Poezji chłodn…

Jesień Poezji chłodna, ale gorąca od serc

Zakończyła się kolejna, już XXI Ciechanowska Jesie...

W sobotę trzeci sean…

W sobotę trzeci seans Kina Letniego na błoniach zamkowych

W najbliższą sobotę, 6 sierpnia,  odbędzie się trz...

13 sierpnia Lato z R…

13 sierpnia Lato z Radiem w Ciechanowie

W sobotę, 13 sierpnia, na ciechanowskich błoniach ...

Sport

Międzywojewódzkich M…

Międzywojewódzkich Mistrzostw Taekwon-do ITF w Ciechanowie

Bardzo dobrze spisali się zawodnicy Taekwon-do ITF...

Oświadczenie Prezesa…

Oświadczenie Prezesa Zarządu MKS Ciechanów

Miejski Klub Sportowy Ciechanów zajął stanowisko w...

MPKS Orka Ciechanów …

MPKS Orka Ciechanów z medalami Letnich Mistrzostw Polski w Pływaniu

W dniach 15 – 17 lipca nasi juniorzy walczyli na L...

Podsumowanie pierwsz…

Podsumowanie pierwszej połowy sezonu T4B Bike Team

Wyniki sportowe buduje się poprzez dobrze odbyty o...

XXIX Mistrzostwa Pol…

XXIX Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Taekwon-Do ITF - Biała Podlaska 10-12.06.2016

Dwa złote, 4 srebrne i 4 brązowe medale przywieźli...

Łucja Oleszczuk Mist…

Łucja Oleszczuk Mistrzynią Polski Juniorów w Taekwondo

W dniach 27-28 maja 2016 odbyły się w Swarzędzu Mi...

Ostatnie ogłoszenia

Najbliższe imprezy

There are no upcoming events currently scheduled.

Przyjaciele portalu

Sponsor konkursu

Gadżety i prezenty, które rozdajemy w konkursach dostarcza Hurtowania Gadżetów  Hurt.Handlosfera.pl. Prowadzisz sklep z prezentami? Sprawdź ich ofertę.

Home Informator miejski Historia miasta

Kontakt

Właściciel MaxLive.pl
info@maxlive.pl, www.maxlive.pl
tel. 665 029 762
Kontakt z Redakcją:
redakcja@eciechanow.pl
Dział reklamy:
reklama@eciechanow.pl