Ciechanów to miasto leżące nad rzeką Łydynią w odległości 100 km od Warszawy, stolica północnego Mazowsza i jedno z najstarszych miast w kraju. Obecnie liczy około 50 tys. mieszkańców. Jego historia sięga początków polskiej państwowości. Pierwsza wzmianka o Ciechanowie znajduje się w dokumencie wystawionym przez Bolesława Śmiałego w 1065 r., ale pierwsze ślady pobytu człowieka na tym terenie znalezione w pobliżu grodziska ,,Farska Góra” pochodzą z około 3000 r. p. n. e. Od początku swojego istnienia Ciechanów miał duże znaczenie gospodarcze i strategiczne, gdyż leżał na przecięciu ważnych międzynarodowych szlaków handlowych. Położenie Ciechanowa było przyczyną częstych najazdów Prusów, Litwinów, Jaćwingów i Krzyżaków, co nie zahamowało jednak dynamicznego rozwoju grodu. Prawa miejskie otrzymał Ciechanów w 1266 r. a w połowie XIV w. pojawił się w tytulaturze książąt mazowieckich Kazimierza I i Siemowita III, który rozpoczął budowę murowanego zamku obronnego w zakolu rzeki Łydyni istniejącego zresztą do dzisiaj.
Po wygaśnięciu dynastii Piastów Mazowieckich w 1526 r. Ciechanów zostaje włączony do Korony jako stolica jednej z dziesięciu ziem Księstwa Mazowieckiego. Po śmierci Zygmunta Starego miasto stało się własnością Królowej Bony. Za jej panowania miasto przeżywało okres wzmożonego rozwoju i świetności, o czym może świadczyć liczba ponad 5 tys. mieszkańców. Niestety, pod koniec XVI w. Ciechanów zaczęły nawiedzać fale pożarów i zarazy. W wieku XVII było ich kilkanaście w kilkuletnich odstępach czasu. Przyczyniło się to do powolnego upadku miasta. Jednak do ostatecznego upadku Ciechanowa przyczynili się Szwedzi, najpierw podczas „potopu” w 1655 r. a następnie w 1708 r., gdy na ziemiach polskich trwała Wielka Wojna Północna. Po III rozbiorze Polski Ciechanów znalazł się pod panowaniem pruskim, później należał do Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.
Wiek XIX przyniósł ożywienie gospodarcze. Oddano do użytku takie zakłady jak browar (1864) i cukrownię (1883); wybudowano również tzw. Kolej Nadwiślańską łączącą Warszawę z Gdańskiem i przechodzącą przez Ciechanów (1877), dzięki której wzrosło znaczenie gospodarcze miasta m. in. powiększyła się jego zabudowa a przy stacji zaczęto budować spichlerze. Wraz z działalnością gospodarczą zaczęła rozwijać się działalność kulturowo – oświatowa. W owym okresie z Ciechanowem związane były tak wybitne osobistości jak Zygmunt Krasiński, Aleksander Świętochowski, Maria Konopnicka, Stefan Żeromski, Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz, który część akcji „Krzyżaków” umieścił na zamku ciechanowskim.
W 1920 r. pod Ciechanowem toczyły się zaciekłe walki z oddziałami Armii Czerwonej, które zdołały na krótki okres czasu zająć miasto; powszechne stały się wtedy grabieże, morderstwa i gwałty. W 1921r. Ciechanów liczył 11977 mieszkańców a jego powierzchnia wynosiła 11,5 km2. Należy pamiętać, że znaczą część ludności miasta stanowili Żydzi,(około 1/3) których tragiczny los spotkał podczas II wojny światowej. W okresie międzywojennym w mieście dokonano modernizacji szpitala i powstały nowe ośrodki zdrowia, założono kanalizację i sieć wodociągową, dzięki czemu poprawiła się higiena. W 1923 r. wybudowano kolej wąskotorową do niedalekiego Gruduska natomiast w 1925 r. powstała nowa elektrownia przy ul. Nadrzecznej.
Podczas II wojny światowej Północne Mazowsze zostało wcielone do III Rzeszy (dokładnie 12 powiatów w całości lub częściowo przedwojennego woj. warszawskiego, w tym powiat ciechanowski). Z terenów tych utworzono tzw. rejencję ciechanowską (Regierungsbezirk Zichenau) a jej stolicą został Ciechanów (wtedy niemiecki Zichenau). Pomimo nasilonego terroru ze strony okupanta w mieście nie ustawała działalność patriotyczna i ruch oporu. Ciechanów został oswobodzony z rąk niemieckich 17 stycznia 1945 r. przez oddziały Armii Czerwonej.
W 1975 r. na mocy reformy administracyjnej Ciechanów został stolicą województwa, od roku 1999 jest siedzibą powiatu. Do najciekawszych zabytków miasta należą Zamek Książąt Mazowieckich (przełom XIV/XV) będący siedzibą muzeum oraz miejscem licznych imprez kulturalnych i artystycznych, kościół Farny z 1353 r., kościół poaugustiański z XVI w oraz ratusz z 1844 r. Miasto utrzymuje kontakty partnerskie z miastami z zagranicy m. in.: Meudon we Francji, Haldensleben w Niemczech, Chmielnickim na Ukrainie i Breznem w Słowacji. Ciechanów jest miastem o czystym środowisku, posiada rozwiniętą bazę sportowo – rekreacyjną i bogatą ofertę kulturalną.
Zobacz też legendy Ciechanowa tutaj