Portal miasta Ciechanów - eciechanow.pl

Reklama

Taxi Ciechanów - 797 797 673

  • Kino Ciechanów
  • Kino Ciechanów
  • Kino Ciechanów

Kalendarz imprez

Listopad 2022 Grudzień 2022 Styczeń 2023
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Wycieczki po Ciechanowie i okolicach

Klub Biegacza Promyk Ciechanów

Niezbędnik Turysty

Ciekawostki historyczne

Księgi miejskie i wszystkie ważniejsze dokumenty dotyczące Ciechanowa spłonęły w pożarze w 1476 r.

Spawarki, wiertarki, młotki oraz inne narzędzia do swojej Firmy znajdziesz w Centrali Narzędziowej VISNAR. Duże rabaty

Czarny pies

Alfred Borkowski
(źródło: Ciechanowskie Legendy Zamkowe, Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, Ciechanów 2001)


Kiedy zapada zmrok, a nad zamkiem w Ciechanowie poczynają błyskać gwiazdy, wokół starych murów i baszt pachnących pleśnią pojawia się czarny pies ze sterczącymi uszami i wielkim, puszystym ogonem. Przebiega po resztkach wałów nadfosnych, przeskakuje zmurszałe progi, bieży czasem przez dziedziniec i przepada gdzieś w głębokim cieniu, rzucanym przez zamkowe mury.

Nie tylko najstarsi ludzie, ale także i młodzi powiadają, że nieraz nocą, gdy znajdują się opodal zamku, widzą coś, co jest plamą ciemniejszą od czerni nocy. I nie jest to cień rzucany przez nikłe światło gwiazd, lecz coś, co się porusza, biegnie prędko przed siebie i znika. Dawno temu stateczni obywatele, co do szkół chodzili i przemierzali dalekie kraje, wzruszali tylko ramionami i nie potrafili wytłumaczyć tego zjawiska, aż imć pan Wincenty Gawarecki, mazowiecki etnograf, ponad wiek temu czarno na białym opisał:

„Jak w wielu zamkach opustoszałych w Polsce, duchy miejsce żywych istot dziś zajęły, tak podobnie w zwaliskach ciechanowskiego zamku mieszkańcy grodu przyległego mogą widzieć psa wielkiego, czarnego, który nawet i na błotach otaczających szczątki pamiętnej warowni spostrzegać się daje, lecz ten brytan, stróż czujny, zapewne strzeże w zaklętych lochach zamkowych skarbów. Nie jest szkodliwy, rzuca tylko postrach na zbliżających się do tych miejsc pustych”.

Jeśli te słowa nie przekonują kogoś, niech uczciwie spróbuje wybrać się nocą w pobliże zamku, niech wstrzyma oddech i natęży wzrok, a wówczas zobaczy zwierza wielkiego jak cielę, czarnego jak smoła, błyskającego tylko białymi kłami. Jeżeli zaraz nie ucieknie w popłochu, to niech uważnie posłucha, a do uszu jego doleci szczekanie.

Nie będzie to jednak ujadanie jakiegoś tam Burka, czy zwykłego Azorka, zajadłe, ostre, lecz jednocześnie jakieś swojskie. Będzie to szczekanie niesamowite, jakby wychodzące spod ziemi, uderzające o nieboskłon i wracające, powtarzane przez echo stokrotnie, a jednocześnie tak potężne i mocarne, że poraża wolę największego śmiałka. Co gorsza, nie wiadomo skąd się wydobywa, bo wraz z potężnym ujadaniem, czarny brytan znika, a słuchającemu wydaje się, że to z innej strony dobiega do niego pies, że jest przy nim, że jeszcze chwila, a zagłębi się w łydkę swoimi zębami lub skoczy na pierś, przewróci i sięgnie gardła.

Jednakże pies, jak każda zjawa, tylko straszy, przyprawia o dreszcze a nie zagryza, nie morduje, nie rani, bowiem nie jest on zwykłym psem, lecz czarnym brytanem, stróżem skarbów w podziemiach, które dawniejsi ciechanowianie ukryli przed nawałą szwedzka.

O brytanie krąży wiele opowieści. Mówią jedni, że rycerz Sulimir za swoje winy został zaklęty w czworonożnego stróża. Przywrócić mu można będzie postać człowieka, kiedy się znajdzie śmiałek i pogłaszcze tego brytana. Musi to być przy tu, młodzian dobry, sprawiedliwy i bezinteresownie pomagający ludziom. Wtedy wejdą obaj do podziemi, gdzie czeka na nich pięć beczek ze skarbami, antałki szampańskiego miodu i innych wiktuałów przyjemnych dla podniebienia. Dotąd nikt jednak nie odważył się pogłaskać czarnucha. Czyżby nie było w tym grodzie męża prawego, bez skazy i odważnego?

Bywa czasem, że to ujadanie czarnego psa powoduje pojawienie się czerwonych ogników w bezpośredniej bliskości zamku, które już nie jednemu śmiałkowi napędziły strachu. Starzy powiadali, że to duchy „czerwonych diabłów”, tak bowiem nazywano żołnierzy szwedzkich, którzy dokonali wielkiego spustoszenia w Ciechanowie podczas „potopu”. Nosili oni bowiem czerwone spodnie i takież lampasy u mundurów.

A było to tak. Szwedzi po spaleniu miasta, wymordowaniu sporej części jego mieszkańców, ograbili zamek ze starych ksiąg i innych kosztowności, po czym urządzili wielkie pijaństwo i orgie za murami. Tak się zabawili, że budowla zaczęła płonąć. „Czerwone diabły” zaczęły w popłochu uciekać. Dopadł ich wtedy oddział polskich chłopów z okolicznych wiosek, uzbrojonych w widły, siekiery i kosy. Szwedów wycieli w pień, a ich trupy długo leżały w przyzamkowej fosie, aż wreszcie je zakopano w pobliżu zamku. Od tej pory duchy „czerwonych diabłów” w postaci ogników krążą czasem w okolicach zamkowych murów i przypominają potomnym o tragedii minionych lat.

A czarny pies wciąż pełni straż nad tym, co jeszcze tu pozostało. I tak będzie jeszcze przez wieki.

 

Kultura i Rozrywka

Trzeci koncert sylwe…

Trzeci koncert sylwestrowy w PCKiSz

Trzeci już koncert sylwestrowy z muzyką klasyczną,...

Koncert Noworoczny: …

Koncert Noworoczny: „Najpiękniejsze melodie świata”

Koncert Noworoczny odbędzie się w niedzielę 8 styc...

25 Finał Wielkiej Or…

25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

15 stycznia 2017 roku po raz kolejny zagra Wielka ...

Jesień Poezji chłodn…

Jesień Poezji chłodna, ale gorąca od serc

Zakończyła się kolejna, już XXI Ciechanowska Jesie...

W sobotę trzeci sean…

W sobotę trzeci seans Kina Letniego na błoniach zamkowych

W najbliższą sobotę, 6 sierpnia,  odbędzie się trz...

13 sierpnia Lato z R…

13 sierpnia Lato z Radiem w Ciechanowie

W sobotę, 13 sierpnia, na ciechanowskich błoniach ...

Sport

Międzywojewódzkich M…

Międzywojewódzkich Mistrzostw Taekwon-do ITF w Ciechanowie

Bardzo dobrze spisali się zawodnicy Taekwon-do ITF...

Oświadczenie Prezesa…

Oświadczenie Prezesa Zarządu MKS Ciechanów

Miejski Klub Sportowy Ciechanów zajął stanowisko w...

MPKS Orka Ciechanów …

MPKS Orka Ciechanów z medalami Letnich Mistrzostw Polski w Pływaniu

W dniach 15 – 17 lipca nasi juniorzy walczyli na L...

Podsumowanie pierwsz…

Podsumowanie pierwszej połowy sezonu T4B Bike Team

Wyniki sportowe buduje się poprzez dobrze odbyty o...

XXIX Mistrzostwa Pol…

XXIX Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Taekwon-Do ITF - Biała Podlaska 10-12.06.2016

Dwa złote, 4 srebrne i 4 brązowe medale przywieźli...

Łucja Oleszczuk Mist…

Łucja Oleszczuk Mistrzynią Polski Juniorów w Taekwondo

W dniach 27-28 maja 2016 odbyły się w Swarzędzu Mi...

Ostatnie ogłoszenia

Najbliższe imprezy

There are no upcoming events currently scheduled.

Przyjaciele portalu

Sponsor konkursu

Gadżety i prezenty, które rozdajemy w konkursach dostarcza Hurtowania Gadżetów  Hurt.Handlosfera.pl. Prowadzisz sklep z prezentami? Sprawdź ich ofertę.

Home Ciechanowskie legendy

Kontakt

Właściciel MaxLive.pl
info@maxlive.pl, www.maxlive.pl
tel. 665 029 762
Kontakt z Redakcją:
redakcja@eciechanow.pl
Dział reklamy:
reklama@eciechanow.pl