Portal miasta Ciechanów - eciechanow.pl

Reklama

Taxi Ciechanów - 797 797 673

  • Kino Ciechanów
  • Kino Ciechanów
  • Kino Ciechanów

Kalendarz imprez

Listopad 2022 Grudzień 2022 Styczeń 2023
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Wycieczki po Ciechanowie i okolicach

Klub Biegacza Promyk Ciechanów

Niezbędnik Turysty

Ciekawostki historyczne

Najstarsza pieczęć Ciechanowa pochodzi z roku 1482. Pierwszy wyraźny herb znajduje się na pieczęci z 1533 roku, w polu pieczęci widnieje postać św. Piotra trzymającego klucz w lewej ręce.

Szukasz sprzętu do remontu mieszkania lub domu? Odwiedź sklep w centrum Ciechanowa przy ul. Płońskiej 26 - VISNAR Centrala Narzędziowa. Tam znajdziesz fachowe doradztwo i atrakcyjne ceny.

O nieszczęsnej kasztelanowej

Jan K.Korzybski
(źródło: Ciechanowskie Legendy Zamkowe, Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, Ciechanów 2001)

Około roku 1400 zakończone zostały roboty przy budowie ciechanowskiego zamku na bagnach na zakolu rzeki Łydyni. W dokumentach z tamtych czasów zachowało się nazwisko mistrza – muratora, kierującego budową: był nim niejaki Niklos. Prawdopodobnie rodem z Czech, choć na Mazowsze przybył od Krzyżaków. Zamek założony został na planie regularnego czworoboku z dwoma potężnymi basztami od strony południowej, z wjazdem pomiędzy tymi basztami i dużym budynkiem mieszkalnym od północy. Do murów zwieńczonych blankami przylegały parterowe drewniane budynki gospodarcze i mieszkalne dla służby.

W niedługim czasie po wybudowaniu tej warowni – jak niesie legenda – zamek stał się widownią krwawej tragedii. Władca tego zamku, kasztelan pełniący tę funkcję z ramienia księcia, pojął za żonę piękną dziewczynę, wywodzącą się z wielkiego szlacheckiego rodu, choć już podupadłego. Żona tego władyki była kobietą nieprzeciętnej urody i powabu, swoim wdziękiem, sposobem bycia, roztaczanym urokiem budziła powszechne zainteresowanie płci męskiej. Nic więc dziwnego, że sporo od niej starszy małżonek był o nią bardzo zazdrosny. Jako żona zakochanego i bogatego szlachcica posiadała wiele cennych klejnotów. Obdarowywał ją hojnie przy każdej okazji. Był wśród tych precjozów pierścień z brylantem znacznej wartości, który na życzenie męża nosiła na co dzień, by drogocenny kamień błyszczący na palcu żony, świadczył o zamożności rodu, o jego możliwościach władczych, aby dodawał świadomości i magnackiego splendoru.

Pewnego dnia pierścień zniknął bez śladu. Przeszukano komnaty pani, rozpytywano obsługę, podejrzanych przeszukiwano – daremnie. Klejnot nie odnalazł się. Zmartwiona wielce kasztelanowa powiedziała mężowi o zgubie. Ten czynił żonie wyrzuty za jej gapiostwo, za jej brak troski o tak szczególnie cenny klejnot, ale przy najbliższej okazji pobytu w stolicy w kramie złotniczym kupił nowy, nie mniej wspaniały pierścień.

Minęło kilka miesięcy kiedy i ten klejnot przepadł gdzieś bez wieści, mimo, że dawała na niego bacznie. Tym razem gniew kasztelana był wielki: wyrzucał małżonce już nie tylko lekkomyślność, ale wręcz złą wolę. Posądzał ją, ze podarunki męża potajemnie sprzedawała, a dukatami obdarowywała któregoś z młodych dworzan, cieszącego się jej względami. Długo musiała nieszczęsna przekonywać rozsierdzonego męża o swojej niewinności. Przez cały czas obserwował ją bacznie, śledził każdy jej krok i kiedy już oddalił od siebie najgorsze podejrzenia, udobruchał się, dał się przebłagać i w przystępie dobrego humoru rzekł, że skłonny jest jeszcze raz ofiarować jej podobny pierścień, lecz jeśli i ten utraci – płazem jej to już nie przejdzie, a zemsta będzie straszna.

Przez kilka tygodni sygnet z soliterem błyszczał na palcu kasztelanowej i zgoda wróciła pod dach małżonków. Jednak pewnego ranka, gdy pani sięgnęła do stojącej na toalecie otwartej szkatuły, której nie miała zwyczaju na noc zamykać i gdzie zwykle na noc wkładała pierścień, ze zgrozą stwierdziła jego brak. Nie było rady, trzeba było mężowi powiedzieć o tym, co się stało. Kasztelan okazał się teraz nieubłagany – oskarżył żonę o cudzołóstwo i kazał wtrącić do wieży, by tam oczekiwała na wyrok.

W przededniu rozprawy obok baszty przechodził przyjaciel kasztelana sędzia ziemi ciechanowskiej. Usłyszawszy jęki i płacz nieszczęsnej, postanowił ulitować jej doli – dać jej jeszcze jedną szansę. Kasztelanowa miała zostać poddana sądowi bożemu szczególnego rodzaju: wieczorem przyniesiono jej gotycką cegłę – palcówkę oznajmiając, że jeśli do rana przewierci ją do rana na wylot palcem, udowodni w ten sposób, że zarzuty męża nie były słuszne, że dotrzymała mu wiary małżeńskiej. Ale gdy nadszedł ranek i otwarto drzwi do wieży, na progu stanęła trzymając w ręku nienaruszoną cegłę…

Nie okazano nieszczęsnej zmiłowania. Zapadł wyrok i jeszcze tego samego dnia ścięto ją na wielkim głazie, leżącym przed zamkową bramą, w którym odcisnęła się szyja kasztelanowej. Starsi ludzie do dziś pamiętają ten kamień z wyraźnie odciśniętym śladem tej tragedii. Kamień ten jednak zniknął. Dziś przed bramą już go nie ma, nie wiadomo gdzie się podział.

W dwa dni później, gdy służba strącała z otaczających zamek olszyn wronie gniazda, a było ich mnóstwo, w jednym z nich błysnęło coś tęczowo. Pacholik sięgnął w głąb i – wyciągnął garść błyskotek, w wśród nich… trzy brylantowe pierścienie! Jak się okazało, oswojona sroka ochmistrzyni zrobiła w swoim gnieździe skarbczyk. Kasztelan zrozumiał swoją pomyłkę, swój tragiczny błąd. Jego rozpacz była wielka. Kazał pochować żonę z wszelkimi honorami, odprawić uroczyste egzekwie. Nie upłynęło dni wiele, a znaleziono go martwego, leżącego na bruku u stóp wschodniej baszty z roztrzaskaną głową. Nocą gdy wszyscy spali, mimo rozpaczliwych sprzeciwów straży, rzucił się ze szczytu, sam sobie zadając śmierć. Niektórzy twierdzili, że uczynił ten desperacki krok gnębiony wyrzutami sumienia. Inni mawiali, że o śmierć przyprawiało go widmo niewinnie zamordowanej żony, pojawiające się czasem nawet w biały dzień. Ścigany przez nie kasztelan wypadł z okna.

Minęło setki lat, ciechanowski dwukrotnie niszczyli Szwedzi, a potem, po trzecim rozbiorze Polski – Niemcy. Wreszcie czas obrócił go w ruinę, a nieszczęsna kasztelanowa wciąż nawiedza zamek. Nawet dziś, po częściowej odbudowie, baczni obserwatorowie widzą jak w białej szacie otulona welonem, przesuwa się bezszelestnie przez komnaty i korytarze schodowe, zagląda do sali rycerskiej. Byli i tacy, którzy słyszeli jej płacz, kroki na murach. Czyżby kasztelanowa jeszcze szukała swoich pierścieni?


 

Kultura i Rozrywka

Trzeci koncert sylwe…

Trzeci koncert sylwestrowy w PCKiSz

Trzeci już koncert sylwestrowy z muzyką klasyczną,...

Koncert Noworoczny: …

Koncert Noworoczny: „Najpiękniejsze melodie świata”

Koncert Noworoczny odbędzie się w niedzielę 8 styc...

25 Finał Wielkiej Or…

25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

15 stycznia 2017 roku po raz kolejny zagra Wielka ...

Jesień Poezji chłodn…

Jesień Poezji chłodna, ale gorąca od serc

Zakończyła się kolejna, już XXI Ciechanowska Jesie...

W sobotę trzeci sean…

W sobotę trzeci seans Kina Letniego na błoniach zamkowych

W najbliższą sobotę, 6 sierpnia,  odbędzie się trz...

13 sierpnia Lato z R…

13 sierpnia Lato z Radiem w Ciechanowie

W sobotę, 13 sierpnia, na ciechanowskich błoniach ...

Sport

Międzywojewódzkich M…

Międzywojewódzkich Mistrzostw Taekwon-do ITF w Ciechanowie

Bardzo dobrze spisali się zawodnicy Taekwon-do ITF...

Oświadczenie Prezesa…

Oświadczenie Prezesa Zarządu MKS Ciechanów

Miejski Klub Sportowy Ciechanów zajął stanowisko w...

MPKS Orka Ciechanów …

MPKS Orka Ciechanów z medalami Letnich Mistrzostw Polski w Pływaniu

W dniach 15 – 17 lipca nasi juniorzy walczyli na L...

Podsumowanie pierwsz…

Podsumowanie pierwszej połowy sezonu T4B Bike Team

Wyniki sportowe buduje się poprzez dobrze odbyty o...

XXIX Mistrzostwa Pol…

XXIX Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Taekwon-Do ITF - Biała Podlaska 10-12.06.2016

Dwa złote, 4 srebrne i 4 brązowe medale przywieźli...

Łucja Oleszczuk Mist…

Łucja Oleszczuk Mistrzynią Polski Juniorów w Taekwondo

W dniach 27-28 maja 2016 odbyły się w Swarzędzu Mi...

Ostatnie ogłoszenia

Najbliższe imprezy

There are no upcoming events currently scheduled.

Przyjaciele portalu

Sponsor konkursu

Gadżety i prezenty, które rozdajemy w konkursach dostarcza Hurtowania Gadżetów  Hurt.Handlosfera.pl. Prowadzisz sklep z prezentami? Sprawdź ich ofertę.

Home Ciechanowskie legendy

Kontakt

Właściciel MaxLive.pl
info@maxlive.pl, www.maxlive.pl
tel. 665 029 762
Kontakt z Redakcją:
redakcja@eciechanow.pl
Dział reklamy:
reklama@eciechanow.pl